Jak na to?

Pro řízení našich lodí sice nepotřebujete žádný průkaz, ale je důležité se na plavbu předem dobře připravit. Čím důkladnější bude příprava, tím lepší pak bude vaše dovolená.


Holandsko je nejlepší prozkoumat postupně, anebo si v případě pouze jedné plánované plavby vybrat oblast podle toho, co vás baví a zajímá. Rozdělujeme ho na čtyři plavební oblasti: Střed, Sever, Jih Holandska a IJsselmeer. Každá oblast je jedinečná, liší se náročností a „obsahem“, tedy tím, co zde můžete vidět a zažít: Na Severu Holandska najdete romantickou a klidnější plavbu. Střed Holandska je živější region s větší hustotou měst a městeček. Jih Holandska a IJsselmeer je pak vhodný pro pokročilejší skippery. Nejhezčí kanálová plavba je na Severu a ve Středu Holandska, Jih Holandska a IJsselmeer nabízí především plavbu příbřežní.

Vybírat můžete mezi různými typy lodí, ty nejmenší jsou pro 2 osoby a největší až pro 15 lidí. U malé lodě pro dvě osoby však počítejte, že vám bude chybět pár rukou, které by pomáhaly při jejím vyvazování. U velkých lodí zase hrozí ponorková nemoc. Pro začátečníky proto doporučujeme lodě s kapacitou 4 až 8 osob. A pokud plánujete plout ve flotile, zvolte podobný typ lodí, abyste mohli plout stejnou cestou v závislosti na ponoru a výšce a také rychlosti lodě. Pro jednodušší orientaci při výběru lodě jsme připravili vlastní kvalitativní hodnocení, ve kterém srovnáváme jednotlivé lodě z hlediska ovladatelnosti, kvality a zachovalosti interiéru i exteriéru a jejich vybavenosti. Upozorňujeme také na jejich vhodnost či nevhodnost pro rodiny s malými dětmi a osoby s pohybovými potížemi. Nejvíce ale záleží na vašich očekávání. Neexistuje univerzální loď pro všechny. Někdo si potrpí na luxus nebo prostor, jiní dají přednost skautskému typu lodi, lidé vyšší postavy uvítají vyšší strop. Pokud si nejste jistí, zavolejte nám, rádi vám s výběrem pomůžeme.

Chcete-li mít možnost vybrat si loď dle svých představ, udělejte to během října až prosince. Od ledna do března už bude výběr omezenější a od dubna je spíš otázkou štěstí, zda nějaká vhodná loď zbyla. Ideální je poptat jednu konkrétní loď ve třech možných termínech či tři lodě seřazené dle priorit v jednom termínu. Lodě se půjčují na 3, 4 či 7 dnů, anebo na jejich součty. S výjimkou firemních plaveb ale nedoporučujeme jezdit na kratší dobu než týden. Úplní začátečníci by pak neměli jezdit na déle než týden kvůli možné ponorkové nemoci.

Plavební sezona začíná na začátku dubna a končí posledním říjnovým dnem. Ale během prvních a posledních dvou týdnů nedoporučujeme především začátečníkům plánovat dovolenou, protože plavba je v této době komplikovanější kvůli omezené otevírací době zdymadel a mostů. Pokud jsou vaším cílem lány rozkvetlých tulipánů a dalších cibulovin, vydejte se do Holandska ve druhé polovině dubna. Jedním z nejklidnějších a nejpříjemnějších měsíců je květen, počasí ale bývá střídavější. Červen je podle našich statistik nejsušším měsícem, proto ho loďaři mají, zároveň se zářím, nejraději. Od druhého týdne v červenci do předposledního týdne v srpnu vládne na kanálech hlavní sezona, takže tu bývá největší provoz. Od třetího zářijového týdne do poloviny října je počasí proměnlivější, okolo poloviny října většinou začíná babí léto.

Zvládnu to?

Chcete-li si být jisti, že plavbu bez problémů zvládnete, měli byste v prvé řadě shlédnout náš instruktážní film Jak ovládat loď a poté si prostudovat i Plavební manuál. Pokud byste se ovládání lodě chtěli naučit, můžete se  přihlásit na Cvičné plavby, které probíhají od jara do podzimu v Praze na Vltavě. Mnoho informací získáte i v Teoretické přípravě na plavbu, kterou jsme pro Vás natočili a poskytneme Vám ji online při objednávce lodě. Připravili jsme pro vás i Doporučené plavební trasy a mnoho dalších zajímavých informací.

Doporučujeme sjednat si před cestou kromě klasického pojištění ještě pojištění storna lodě a pojištění či odkup vratné kauce. Kauci (zálohu) musíte při přebírání lodě v loděnici složit v každém případě. Pokud by ale došlo k poškození lodě, škodu vám zpětně proplatí pojišťovna.

A na závěr příjemné zjištění: za dovolenou v Holandsku na lodi zaplatíte většinou méně než za týdenní pobyt u moře. Připravili jsme pro vás vzorové kalkulace, ceny dovolené na lodi, kde jsou kromě samotné ceny pronájmu lodě zahrnuty také všechny ostatní náklady, se kterými musíte počítat.

Chtěli byste se dozvědět, kolik taková dovolená na lodi stojí? Pak pokračujte ve čtení článkem Na kolik to vyjde?

Skippers Post

Několikrát ročně zasíláme svým skipperům informace, zprávy o nových filmech, článcích a besedách, ale i nabídky plaveb.

Sociální sítě

Chcete mít ty nejaktuálnější informace o slevách, volných lodích, akcích a mnoho dalšího? Tak si nás přidejte na váš Facebook či Instagram.